Atrakcje

Liczne atrakcje regionu

Kaszubski Park Miniatur leży niedaleko wsi Mirachowo, w Stryszej Budzie, przy
trasie Kartuzy – Mirachowo, w Parku zobaczysz wierne kopie najbardziej charakterystycznych obiektów z Kaszub, w skali 1:25.

Park Miniatur prezentuje modele kościołów, zamków, dworków i innych budowli. Odtworzona została osada kaszubska, są też latarnie morskie. Poza Kaszubami w Parku są obiekty z Polski i ze Świata, m.in. Statua Wolności, Sfinks, Big Ben czy Chrystus z Rio.

Ponadto w Parku są place zabaw z huśtawkami, zjeżdżalniami i trampoliną. Najmłodszym do gustu przypadnie też Kraina Bajek z kilkudziesięcioma postaciami z różnych bajek i baśni. Dzieci mogą też podziwiać żywe zwierzątka w Mini Zoo.

Szlak ten prowadzi z Trójmiasta na Pojezierze Kaszubskie, do jego turystycznego centrum czyli do Kartuz – miasta pieczętującego się kaszubskim gryfem. Główną atrakcją tego szlaku jest jednakże rzeka Radunia, jedna z najpracowitszych rzek Pomorza. Szlak podąża wzdłuż niej lub ją przecina na ponad jednej czwartej swej długości, na odcinku raduńskim szlaku. W tej właśnie części szczególnie wyróżnia się wędrówka Jarem Raduni, przepięknym i dzikim przełomem rzeki (rezerwat przyrody) oraz odwiedziny Żukowa, jednego z najmłodszych miast województwa. Chlubi się ono starodawnym, gotyckim kościołem klasztornym pozostawionym przez norbertanki.

Ale jeszcze wcześniej na trasie szlaku okolice Gdańska, czyli Trójmiejski Park Krajobrazowy oraz kilka pod gdańskich miejscowości. Do gdańskich atrakcji tego szlaku z pewnością należy odcinek biegnący w rejonie Oliwy – Doliną Radości a na nim kuĽnia wodna oraz odrestaurowany Dwór Oliwski. Z następnych fragmentów na wzmiankę zasługują: coraz tłumniej odwiedzany Otomin nad Jeziorem Otomińskim oraz Sulmin z galerią urządzoną w dawnym kościele ewangelickim. Natomiast w okolicy Kartuz, w lasach dochodzących do miasta od południa ciekawa grupa potężnych modrzewi w rezerwacie Stare Modrzewie i widok na miasto z Ławki Asesora.

Bardzo dawno temu rybak Jost powracał późnym wieczorem z Rowów do Gardny Wielkiej. Noc była ciemny i dął bardzo silny wiatr, co groziło rybakowi niebezpieczeństwem. Sytuację tę wykorzystał diabeł, proponują mu ratunek za podpisanie cyrografu na duszę. Rybak cyrograf podpisał własną krwią, postawił jednak warunek, aby diabeł na miejscu spotkania wybudował kościół z kamieni, przy czym budowę jego miał zakończyć zanim pierwszy kur zapieje.

Płynąc spokojnie do swej chaty rybak cieszył się z wyprowadzenia diabła w pole, był, bowiem przekonany, że ten nie zdąży na czas. Po powrocie do domu szybko zasnął i tuż po północy zbudził go straszny hałas. Zerwawszy się z posłania wybiegł na podwórze i zobaczył jak u brzegu jeziora diabeł oparty prawą nogą na wielkim kamieniu dowodził zastępem swych piekielnych druhów, którzy przerzucali w kierunku jeziora belki i kamienie. Kościół był już na wykończeniu. Rybak ? w obliczu niebezpieczeństwa ? zapiał wtedy naśladując kura, jednocześnie wszystkie koguty Wielkiej i Małej Gardny. Diabeł z wściekłości zburzył kościół, po którym pozostała znaczna część kamieni tworząc odtąd Wyspę Kamienną. Na jednym z głazów pozostał odcisk kopyta końskiego, ślad po czarcie.
W czasie budowy kościoła na jeziorze Gardno diabeł stał na ogromnym kamieniu, leżącym na brzegu pomiędzy Gardną Wielką i Małą. Stamtąd, z pejczem w ręku, kierował całą budową. Na kamieniu, gdzie stał widoczny był odtąd: odcisk kopyta końskiego i stopy kurzej. Obok znajdowała się dziura, w której opierała się rękojeść pejcza. Kamień ten nazwano odtąd diabelskim.

Kaszubski Park Gigantów w Stryszej Budzie koło Mirachowa to ciekawy park, w którym zobaczyć można przedziwne obiekty o wspólnym mianowniku – są duże! Na terenie parku spotkasz Gigantyczne owady, Samolot Tupolew, Monster Truck, Krainę Krasnali, Mieszkańców lasu oraz Ogromne przedmioty, wśród których znalazł się wielki kubek wymalowany w kolorowe etniczne wzory, wielgachny but i bardzo wysokie krzesło! Można się więc tutaj poczuć, jak w krainie olbrzymów, gdzie wszystko nas przerasta, a my czujemy się tacy maleńcy…

Kaszubski Park Gigantów to bratni park Kaszubskiego Parku Miniatur, który również warto odwiedzić będąc na pięknych Kaszubach.

Zamek w Łapalicach – szalony pomysł niepoprawnego marzyciela. Są tacy, których przechodzi dreszcz zdziwienia na samą myśl, że ktoś mógłby chcieć dzisiaj wybudować zamek. Nikogo już nie dziwi wielka rezydencja, prestiżowa willa z basenami czy kilkupoziomowy pensjonat z salą taneczną. Chyba każdy z nas potrafi to sobie wyobrazić. Ale zamek? W dzisiejszych czasach? Taki z wieżami, dziedzińcem, bramą wjazdową, wieloma piętrami i pokojami?
A co byście powiedzieli, jakby do tej wizji dodać jeszcze basen i wysoki na 3 metry betonowy mur odgradzający posiadłość? Ciężko to sobie wyobrazić, prawda?

A jednak. Taką właśnie wizję posiadał Piotr Kazimierczak, który już w latach 80. rozpoczął realizację swojego marzenia – inwestycji, która miała być dziełem jego życia. Szalony pomysł?

Budowla miała nawiązywać do świetności dawnych rezydencji. Ręcznie zdobione wnętrza, drewniane figury i rzeźbiarskie dzieła sztuki miały wypełniać każde z pomieszczeń. Wizję artysty dopełniała fontanna na najniższym piętrze, zadaszony basen, wielka sala balowa, gigantyczna brama wjazdowa i 12 wież, które mogły symbolizować 12 apostołów.

 

 

Szymbark jest to wieś położona w woj. pomorskim na terenie Kaszub. Miejscowość ta znajduje się w jednym z najładniejszych turystycznie miejsc w Szwajcarii Kaszubskiej. Oprócz tego, że wieś ta położona jest w sercu Kaszubskiego Parku Krajobrazowego, to również znajdują się tam inne atrakcje turystyczne.

W samym sercu Kaszub znajduje się Dom do góry nogami, miejsce niezwykłe, wyjątkowe, przesiąknięte kaszubską kulturą i tradycją. To tutaj można poznać bliżej nie tylko tamtejszą społeczność, ale też wszystko, co jest związane z ich codziennym życiem, słowem: przekonać się jak dawniej żyli Kaszubi. To prawdziwa lekcja historii dla dzieci i młodzieży, a dla dorosłych powrót do przeszłości i miło spędzony czas na odkrywaniu skarbów naszego kraju. CEPR, czyli Centrum Edukacji i Promocji Regionu znajduje się w Szymbarku. Na turystów czeka tu całe mnóstwo atrakcji oraz ciekawe programy edukacyjne. Kiedy tu zawitasz, zobaczysz m.in.: najdłuższą deskę świata, dom do góry nogami, Dom Sybiraka czy też Kaszubski Świat Bajek. Tu wszystko wygląda inaczej, to inny świat, nieznany i bardzo odległy. Można jednak zasmakować tej wyjątkowej kultury, która od wieków jest pielęgnowana przez kolejne pokolenia. Fascynujący dzień, pełen wrażeń, można zwieńczyć wspólnym pieczeniem kiełbasek czy też wykonaniem własnoręcznych wypieków.

Informacje lokalizacyjne

Odległości od większych miast

Gdańsk 33 km
Gdynia 42 km
Sopot 37 km
Szymbark 25 km
Wierzyca – stok narciarski 22 km
Łapalice 4 km
Chmielno 6 km

Odległości drogowe

Lotnisko – 30 min. 25 km
Duże jezioro 1900 m
Najbliższe jezioro 600 m
Sklep 1100 m
Kościół 900 m
Bankomat 3500 m
Kręgle 4000 m
Basen 7 km
Najbliższy wyciąg narciarski 13 km